Jak to vše
začalo?

Můj příběh se začal psát již před několika lety, kdy jsme bydleli s dvěma dospívajícími dětmi v panelákovém bytě. A protože já i manželka oba pocházíme z vesnice, chybělo nám se porýpat v hlíně a něco si sem tam vypěstovat na své zahrádce.

Sehnali jsme si tedy zahrádku kousek od Znojma, ale bohužel v zapadlé části a tak častým návštěvníkem byli i různí bezdomovci, sběrači kovů apod. Jeden rok nám dokonce vytrhali i rajčata, která byla přivázana ke kovovým “krouceným” tyčím, jenom aby nám mohli ukrást tyto tyče.

Začali jsme si tedy hledat něco jiného, nějakou jinou zahrádku v jiné lokalitě. A zadařilo se. Sehnal jsem zahradu na jižním svahu Kraví hory ve Znojmě a že to je zahrada! 31 árů, desítky ovocných stromů, převážně meruněk, vinohrad o cca 220 hlavách… A už to začalo. Vysadili jsme keře, které nám na zahrádce chyběly – angrešt, rybíz, maliny, borůvky, jostu a další, které doplňovaly již vzrostlé stromy meruněk, založili jsme záhonek jahod a záhonek pro pěstování zeleniny.

No jo, ale co s tolika ovocem?

Hned první rok nás však překvapilo množství meruněk, na které jsem rychle našel odbyt, nicméně jsem uvařil i několik sklenic meruňkové marmelády. A pak to šlo ráz za ráz… co s angreštem, co s tolika jahodami, co s broskvemi, co s tolika hruškami?
Vše skončilo ve sklenicích v podobě marmelády. Proboha, kdo to ale bude jíst? Jak šel rok za rokem, hromadily se ve špajzce marmelády z předešlých let a tak jsem je nabídl v nějaké internetové “bazarové” skupině. Fofr, se kterým se prodaly, mne samotného zaskočil a tak jsem se rozhodl, že budu přebytky ze zahrádky tímto způsobem prodávat.

V současnosti na zahrádce hospodařím společně se svou přítelkyní a jejími dvěma dětmi a vnučkou. Trávíme na ní spoustu času, zejména v sezoně je to pro nás (a našeho pejska) ideální místo nejen k trávení volného času zahradnickými pracemi, ale také k relaxaci a odpočinku. A není to jen ovoce, které tam máme. Také zeleninová zahrádka nám dává své plody a ty jsou konzumovány jak začerstva, tak zpracovány na různé čalamády, omáčky apod.

Nabízím tak k prodeji marmelády z ovoce, výhradně z mé zahrádky, žádné kupované a navíc bez chemie. Ovoce na mé zahrádce neošetřuji žádnými postřiky, nepoužívám žádnou chemii. Navíc se držím zásady, že čím kratší dobu budu ovoce vařit, tím více chuti a vitamínů si zachová. Používám tak tedy pouze vlastní ovoce v BIO kvalitě, každý kousek projde mýma rukama, vařím co nejkratší dobu, používám pouze klasický (nebo třtinový) cukr a čistě přírodní pektin na zahuštění.

A co mne baví? Experimentovat. Zkoušet různé kombinace ovoce. Marmelády dělám v malých sériích, např. pouze ze dvou tří kil ovoce. Těší mne, že Vám chutná!

ovoce
z mé zahrádky

Nepoužívám žádné jiné ovoce, pouze to, které jsem sám vypěstoval.

vše BIO
žádná chemie!

Na své zahrádce nepoužívám žádné pesticidy ani žádné jiné chemické přípravky.

rychlé vaření –
spousta vitamínů

Ovoce vařím co nejkratší dobu, aby si zachovalo spoustu vitamínů a plnou chuť.

TO NEJLEPŠÍ
ZE ZNOJMA, PERLY JIŽNÍ MORAVY

MLSEJTE ZDRAVĚ a dopřejte si to nejlepšÍ!